Czy uchylono drzwi do nowej fizyki? O wynikach eksperymentu Muon g-2 w Fermilab [NEWS]

Czy uchylono drzwi do nowej fizyki? O wynikach eksperymentu Muon g-2 w Fermilab [NEWS]

Pierwsze wyniki prowadzonego od lat eksperymentu Muon g-2 w Fermi National Accelerator Laboratory Departamentu Energii USA pokazują, że cząstki elementarne zwane mionami zachowują się w sposób, który nie został przewidziany przez obecną teorię, Model Standardowy – informuje strona internetowa Fermilab. Świat obiegła informacja, że być może mamy do czynienia z nową fizyką. Sam zespół komunikacyjni Fermilabu pisze o wynikach w tonie ekscytacji.

Na ile jest to istotnie przełomowa praca? Czy starzy fizycy teoretycy mogą już się pakować, bo gmach fizyki będą teraz urządzać nowi-rewolucjoniści? Czym są miony, Model Standardowy i co w zasadzie robi eksperyment Muon g-2?

O tym wszystkim w specjalnym odcinku Radia Naukowego, który powstał z inicjatywy Patronów i Patronek Radia Naukowego skupionych na facebookowej grupie RN.

Opowiada jeden z najbardziej znanych i zasłużonych popularyzatorów nauki w kraju – prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

A tutaj macie wyjaśnienie ze strony samego Fermilabu. Więcej u nich na stronie


Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Na zdjęciu eksperyment Muon g-2,  Reidar Hahn, Fermilab