Lamu


Letnia Akademia Młodych Umysłów to wakacyjny projekt Radia Naukowego, w którym role się odwracają! To Wy – Młode Umysły –
zadajecie pytania, a eksperci i nauczyciele (akademiccy) na nie odpowiadają. Coś nie daje Wam spokoju? Nie wiecie jak coś działa? Dlaczego rzeczy mają się tak a nie inaczej? Nie ma lepszej okazji, żeby zaspokoić Waszą ciekawość! Wystarczy zgłosić się do LAMU!

Jak to działa?

1. Nagrywacie swoje pytania, może być na zwykły dyktafon w smartfonie. Mówcie głośno i śmiało! Nie zapomnijcie dodać swojego imienia i wieku. Nie ma niemądrych pytań, pytajcie o wszystko, co Was ciekawi.

2. Nagrania zbieram pod adresem lamu@radionaukowe.pl (nagranie wysyła rodzic/opiekun!)

3. Z wybranymi pytaniami wybieram się do znakomitych badaczy i badaczek, którzy postarają się na nie odpowiedzieć

4. Efekty będą publikowane w Radiu Naukowym, jako specjalne odcinki, w lipcu i sierpniu 2023 w każdy poniedziałek. 

5. Nagrania zbieram do 28 maja 2023. UWAGA! Do udziału w LAMU konieczne jest podpisanie i przesłanie przez rodzica/opiekuna skanu/zdjęcia oświadczenia, które znajdziecie tutaj:  LINK DO ŚCIĄGNIĘCIA

Nie wszystkie nagrania będą mogły być wykorzystane (niestety!), Radio Naukowe zastrzega sobie prawo do wyboru pytań. Nagranie musi być przesłane przez rodzica/opiekuna dziecka. Poniżej lista pytań z poprzedniej edycji – prosimy o uniknie dublowania zagadnień. Nie chodzi tutaj o moją wygodę, a o to, żeby nie było przykro Młodemu Umysłowi i żeby nie uleciał entuzjazm 🙂

Wszystkie odcinki LAMU: https://radionaukowe.pl/tag/lamu/

Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/c/LAMULetniaAkademiaMłodychUmysłów

Sprawdźcie czy Wasze pytanie nie zostało już zadane w poprzednich edycjach LAMU:

Lato 2021:

Odcinek 1: – Czy da się zniszczyć atom? Jeśli tak, to jak? – Czemu woda jest przezroczysta? – Dlaczego młode kaczki są żółte, a dorosłe brązowe albo mają zielone głowy?

Odcinek 2: – Czy ludzie kiedyś polecą na Jowisza? – Czy da się żyć na Marsie? – Skąd się biorą kamienie? Czy kamienie kiedyś były jednym wielkim kamieniem i się rozkruszyły? I skąd się biorą na nich wzory?

Odcinek 3: – Czy gdybyśmy wybili wszystkie komary to stałoby się coś złego? – Dlaczego wyginęły dinozaury? Jak stworzyć dinozaury… jeszcze raz? – Czemu rośliny są takie zielone, a nie na przykład czerwone albo różowe? Dlaczego natura nie lubi czarnego? Żaden kwiatek nie jest w kolorze czarnym…

Odcinek 4: – Dlaczego niebo jest niebieskie i jest wysoko? – Jak wygląda granica między niebem a kosmosem? – Ile stopni ciepła jest w kosmosie? – Dlaczego Ziemia jest okrągła, skoro się wydaje płaska?

Odcinek 5: – Jakie mamy potwierdzone informacje, nie przypuszczenia, o jakichkolwiek innych formach życia w kosmosie – Czy jest możliwość, że jeszcze wcześniej na Ziemi była jakaś inna cywilizacja. o której nic nie wiemy? I czy jak ludzie też wyginą to może się pojawić inna? – Czy ludzie kiedyś stworzą coś, żeby ludzie nie umierali?

Odcinek 6: – Skąd się wziął gatunek ludzki? – Dlaczego boimy się ciemności? – Ile straciliśmy, tracąc kulturę Majów, Inków i Azteków? Jakie są różnice w postrzeganiu świata przez te kultury w porównaniu z nami?

Odcinek 7: – Jak działają czarne dziury i skąd to wiadomo, skoro nie można tego doświadczalnie zbadać? – Co się stanie jak czarna dziura spotka się z czymś większym od siebie? – Czy w Wielkim Zderzaczu Hadronów można zrobić czarną dziurę?

Odcinek 8: – Jak zrobiły się klocki? – Z czego wszystkiego składa się auto elektryczne? – Kiedy wymyślono czytanie? – Czemu kiedyś fotografie były czarnobiałe? – Czym jest istota ognia? Jak tworzy się siła Słońca i jak możemy jej używać do zrobienia steka?

Odcinek 9: – Skoro jest świat to musiał się kiedyś stworzyć. Jak to się stało? – Dlaczego kiedyś świat się skończy? – Co jest poza granicami Wszechświata? – Co to jest teoria strun?

Lato 2022:

Odcinek 1: Jak powstaje złoto? Skąd się je wydobywa? Dlaczego w zimę jest zimno, a w lato ciepło? Jak to się dzieje, że człowiek zmienia klimat? Skąd się wzięło powietrze? Dlaczego akurat nim oddychamy? I dlaczego jest w nim tlen?

Odcinek 2: Czy światło jest wiecznie młode? Z czego tworzą się atomy? Co by się stało, gdybym zjadła atom w chwili jego rozbicia? Czy wybuchłabym razem z nim? Czym jest elektromagnetyczna siła?

Odcinek 3: Dlaczego jak myję ręce mydłem robią się bańki? Dlaczego z daleka widać kałuże w czasie upału, a jak się tam dojedzie, to ich nie ma? Czy wszystkie płatki śniegu są niepowtarzalne, a jeśli tak, to dlaczego? Czemu jest okno zaparowane rano na zewnątrz?

Odcinek 4: Skąd się wzięła Droga Mleczna? Jak naukowcy badają Księżyc? Planeta się składa z meteorytów? Dlaczego żyjemy na Ziemi?

Odcinek 5: Z czego i gdzie pochodzą siuśki? Czemu nasz głos na nagraniach wydaje się inny? Dlaczego jak jest gorąco to nie chce się jeść?

Odcinek 6: Dlaczego niektóre krzaki mają czerwone liście? Dlaczego ptaki mogą być niebieskie i czerwone a psy nie mogą? Jak kameleony zmieniają kolor? Jakiego koloru są atomu?

Odcinek 7: Jak to się dzieje, że pająki mogą chodzić również po ścianach i po suficie? Czemu psy mają mokre nosy? Jak się robią drzewa? Dlaczego ptaki śpiewają? Z czego się robi miód?

Odcinek 8: Dlaczego dla ludzi pieniądze papierowe są dużo warte, a dzieci to by mogły takich z milion narysować? Jakie były początki publicznej komunikacji miejskiej? Skąd pierwszy wynalazca zegarka wiedział, która jest godzina?

Odcinek 9: Jak się tworzy skóra? Skąd się biorą łaskotki? Co to jest DNA i jak można je odczytać?

Odcinek 10: Co to takiego jest ewolucja i dlaczego w ogóle istnieją różne gatunki? Jak stworzyły się dinozaury? Jak to możliwe, że od wilków powstało tyle ras psów? Czemu zwierzęta nazywają się tak, jak się nazywają? Jak przetrwały ślady dinozaurów? Kiedy wyginie gatunek ludzki

***
Projekt otrzymał Nagrodę w Konkursie Podcast Roku w kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” oraz wyróżnienie od Orange Polska!