„Beyond Curie” to eksperymentalna, czteroodcinkowa seria, powstała we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Towarzyszyła wystawie „Beyond Curie/ Nie tylko Curie”, dostępnej w muzeum od grudnia 2022 do sierpnia 2023.
Nie znajdziecie tu klasycznych godzinnych wywiadów z naukowcami, a zupełnie nowy format: moją narrację z delikatnym udźwiękowieniem, zamkniętą w krótszych odcinkach, od 10 do nieco ponad 20 minut. Każdy odcinek przedstawia niezwykłą, ważną dla nauki postać kobiecą. To uczone, które dokonały przełomowych odkryć, pokonały wiele trudności… i wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności.
Warto włączyć wiedzę!
Historia Margaret Ann Bulkley, pierwszej lekarki w Wielkiej Brytanii, przez dekady ukrywającej własną tożsamość pod męskim przebraniem. Służyła jako lekarz wojskowy, poprawiała los zwykłych żołnierzy. Jej płeć wyszła na jaw dopiero po śmieci, wywołując poruszenie w ówczesnej Anglii.
Historia kobiety, która w komunistycznych Chinach stanęła na czele tajnego, arcyważnego projektu naukowego: miała wynaleźć lek na malarię. Reżimowe władze odsunęły ją na kilka lat od kontaktów z mężem i dzieckiem – liczyło się tylko wypełnienie zadania. Udało jej się. Po latach otrzymała Nagrodę Nobla jako pierwsza Chinka w dziejach.
Opowieść o francuskiej naukowczyni, która wyizolowała, opisała i zaproponowała pierwsze formy leczenia ogromnej plagi drugiej połowy XX wieku: wirusa HIV. Od początku epidemii zaangażowana społecznie, zjeździła Afrykę i Azję, edukując w zakresie profilaktyki AIDS. Noblistka.
Historia urodzonej w Warszawie chemiczki, która eksperymentalnie udowodniła istnienie izotopów i zaprowadziła porządek w nowym
wówczas świecie pierwiastków promieniotwórczych. To też opowieść o wiedeńskim środowisku naukowym, brutalnie i bezsensownie zniszczonym przez nazistowską ideologię.
Beyond Curie dostało nagrodę na Podcaście Roku 2023 w kategorii „Marka zlecająca podcast”
Zobacz wszystkie nasze nagrody.