Trochę klasyki, czyli skąd wiadomo, że coś jest czarną dziurą? [E11]

Trochę klasyki, czyli skąd wiadomo, że coś jest czarną dziurą? [E11]

Fizycy mieli z nimi kłopot. Wynikają z rozwiązań równań matematycznych, ale opór przed przyjęciem, że takie obiekty mogą być rzeczywiste był duży. Co ciekawe, ich istnienie wynikało z pierwszych rozwiązań Ogólnej Teorii Względności Karla Schwarzschilda, czym sam Einstein był zaskoczony. Pewnie nie spodziewał się, że po 100 latach będą rozpalać wyobraźnię (astro)fizyków i amatorów tej dziedziny.

W tym odcinku goszczę wyjątkową dla mnie osobę – prof Jean-Pierre’a Lasotę. Znamy się od kilku lat, przegadaliśmy setki godzin, napisaliśmy razem dwie książki. „Czy Wielki Wybuch był głośny?” i „Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?”. W obu możecie przeczytać o czarnych dziurach. W „Kłopotach” dodatkowo rozważamy, czy coś może się pod czarną dziurę podszywać. Pod tym hasłem nagraliśmy ten podcast. Jean-Pierre tłumaczy też dlaczego w zasadzie sir Roger Penrose otrzymał Nagrodę Nobla za to, że „wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur”. Co takiego dokonał, czego nie zrobił Schwarzschild?


UWAGA! Wyjątkowa okazja: jeśli chcecie osobiście porozmawiać z profesorem, zapytać go o początek i koniec Wszechświata, dowiedzieć się, czy rozumie fizykę kwantową (ale tak naprawdę), skonfrontować z nim własne opinie w tej sprawie – zapraszamy do charytatywnej aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiliśmy egzemplarz książki i spotkanie z nami zdalne lub (jeśli pandemia pozwoli) bezpośrednie. Jeśli takie będzie życzenie Zwycięzcy/Zwycieżczyni aukcji, również ja pogadam: odpowiem jak rozmawiać z profesorami, na czym polega dobre przygotowanie się do wywiadu i co trzeba zrobić, żeby dobrze brzmieć przez mikrofon.

A jak już posłuchacie podcastu, zobaczcie ten wykład Jean-Pierre’a, jest świetny:

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Grafika ilustracyjna Gerd Altmann z Pixabay