Czy dieta paleo obowiązywała w paleolicie? O naukowych pretensjach mód żywieniowych [E12]

Czy dieta paleo obowiązywała w paleolicie? O naukowych pretensjach mód żywieniowych [E12]

Diety to niezwykle gorący temat. Zwolennicy tej czy innej diety lubią się podpierać argumentami ewolucyjnymi: że oto człowiek wyewoluował do tego czy owego, zatem powinien jeść to czy tamto. W 12. odcinku Radia Naukowego sprawdzamy te twierdzenia na podstawie diety paleo, obaw w kwestii glutenu i domniemanej uber-mięsożerności człowieka.

Opowiada biolożka ewolucyjna, dr hab. Agnieszka Kloch z Uniwersytetu Warszawskiego. Panią doktor zapamiętałam po jej jednym wykładzie, jaki słyszałam na Festiwalu Nauki. Opowiadała właśnie – bardzo swobodnie i zabawnie – o różnych modnych dietach i ich naukowych, ewolucyjnych pretensjach. Już wtedy pomyślałam, że muszę kiedyś z panią doktor porozmawiać.

W podcaście nie rozważamy czy te diety są zdrowe czy nie, analizujemy tylko czy opieranie ich na ewolucji człowieka ma sens. Bardzo Wam ten odcinek polecam, bo dzięki czujności rozmówczyni docieramy również do refleksji nad tym, co to właścicie znaczy „ewolucja człowieka” i czy aby przypadkiem, kiedy o niej myślimy, to nie chodzi nam o… człowieka Zachodu.

Bardzo pouczająca, ustawiająca sprawy w odpowiedniej perspektwie rozmowa.

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek ilustracyjny: Wikipedia, Gruban