Astronom, astrofizyk, profesor w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik projektu OGLE. Zainteresowania badawcze: wielkoskalowe przeglądy nieba, astronomia gwiazdowa, gwiazdy zmienne, mikrosoczewkowanie grawitacyjne, planety pozasłoneczne.
Najpierw OGLE miało znaleźć ciemną materię. Pomysł był taki, że dzięki długotrwałej obserwacji wielu gwiazd uda się zaobserwować zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanego obiektami zbudowanymi z ciemnej materii. – Natura okazała się bardziej skomplikowana – przyznaje prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i szef projektu #OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment – Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego).
Samej ciemnej materii nie znaleziono, choć zjawisko mikrosoczewkowania OGLE zaobserwowało. Przez lata projekt rozwijał się, pojawiały się kolejne cele badań, nowy sprzęt i w efekcie regularne odkrycia. Astronomowie z OGLE znajdują planety pozasłoneczne, tworzą kolekcję gwiazd zmiennych czy mapy 3D Drogi Mlecznej.
Liczy się konsekwencja
Siłą OGLE jest cierpliwość. – Najciekawsze są badania w długich skalach czasowych i nasz projekt jest pionierem tego typu badań. Żeby znaleźć mikrosoczewki, musieliśmy każdego dnia przez lata obserwować miliony gwiazd. Uzyskaliśmy kopalnię danych, z których można było wyciągnąć niezwykle wiele informacji na temat różnorodnych obiektów. Przedtem nikt w taki sposób nie obserwował – opowiada prof. Udalski.
Pierwsze obserwacje wykonano 12 czerwca 1992 roku. Dziś (maj 2022) astronomowie czekają na możliwość powrotu do obserwacji przerwanych obostrzeniami pandemicznymi. Prof. Udalski liczy, że w ciągu tygodni będą mogli wybrać się do obserwatorium. – Na początek, po takiej przerwie, będzie potrzebny generalny remont – mówi badacz.
W podcaście również o tym: jak się myje zwierciadło teleskopu, żeby nie zostawić żadnej ryski, jak można sobie poradzić z ogromem danych oraz jakie są plany projektu na kolejne dekady.
Radio Naukowe życzy OGLE 100 lat nieprzerwanej obserwacji!
Na zdjęciu (wg opisu prof. Udalskiego):
Od lewej: Profesorowie (wtedy jeszcze nie): Janusz Kałużny, Marcin Kubiak (długoletni Dyrektor naszego Obserwatorium Astronomicznego UW, 1986-2008), Wojtek Krzemiński, Michał Szymański (aktualny Dyrektor), Andrzej Udalski. Nie ma już wśród nas prof. Janusza Kałużnego (2015) i Wojtka Krzemińskiego (2017).
Zdjęcie zostało zrobione w czerwcu 1992 roku w Obserwatorium Las Campanas – dwa miesiące po rozpoczęciu fazy OGLE-I. Podczas pierwszej wymiany ekipy obserwacyjnej. To centralne miejsce Obserwatorium tuż przy stołówce i hotelu dla astronomów i pracowników obsługi.
Aktualne zdjęcie zespołu zrobione w dniu 30. Rocznicy projektu OGLE
Radio Naukowe życzy OGLE 100 lat!
Astronom, astrofizyk, profesor w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik projektu OGLE. Zainteresowania badawcze: wielkoskalowe przeglądy nieba, astronomia gwiazdowa, gwiazdy zmienne, mikrosoczewkowanie grawitacyjne, planety pozasłoneczne.