Wiecie, że w naszym DNA są fragmenty pochodzące od wirusów? Wydaje mi się to bardzo ciekawe, szczególnie teraz, gdy o wirusach (jednym konkretnie) słyszymy niemal codziennie.
A to dopiero początek fascynujących i bardzo przystępnie podanych treści, jakie możecie przeczytać w książce prof. Ewy Bartnik „Co kryje się w naszych genach? Największa łamigłówka ludzkości” (wyd. Zwierciadło).
Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie ta książka. Pani Profesor to w światku popularyzatorów nauki postać legendarna. Możliwe, że uczyliście się w szkole z podręczników jej współautorstwa. Ma nawet Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
I ta osoba, z ogromnym dorobkiem, zamiast zadzierać nosa, napisała książkę nie za długą, nie za krótką, lecz w sam raz! Język prosty, wnioski klarowne, zrozumienie dla wątpliwości pełne. Znakomita pozycja, dla osób, które chcą sobie przypomnieć (albo nauczyć się od nowa) o co chodzi w tych całych genach.
A jeśli szukacie więcej informacji, to koniecznie regularnie zaglądajcie na też Fakty i Mity Genetyki https://genetyka.bio/. Pismo online z artykułami o różnych poziomach trudności. Znakomite!
Wracając do podcastu. Znajdziecie tu, jak w tytule, streszczenie, co trzeba wiedzieć o genetyce. Czym jest kod genetyczny, czym jest genom, jak te słynne literki (ATCG) są przepisywane na białka, czy komercyjne testy genetyczne np na różne nietoleracje mają sens (nie bardzo), czy uda nam się spawniej leczyć choroby genetyczne (są widoki) i czy aby na pewno tworzenie super-człowieka dzięki modyfikacjom genetycznym będzie w ogóle możliwe (tak średnio).
Rozmawiamy konkretnie, ale i swobodnie. Cytat na zachętę. Prof. Barnik o tym, jak zmieniała się nasza wiedza o genach na przestrzeni lat: – Nam się kiedyś wydawało, że jedno białko robi coś tam w komórce. Tymczasem każde białko robi wiele cośtamów w komórce.
🙂 Polecam!
Zostawiam Wam jeszcze YouTube’ka, gdzie świetnie zobrazowano cały proces: od DNA do produkcji białka.
Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!
Grafika ilustracyjna Colin Behrens z Pixabay