Fuzja jądrowa – czy naukowcom uda się rozpalić na Ziemi mikrosłońce i zmienić cywilizację? [E03]

Fuzja jądrowa – czy naukowcom uda się rozpalić na Ziemi mikrosłońce i zmienić cywilizację? [E03]

Naukowcy i inżynierowie od lat pracują nad opanowaniem fuzji jądrowej. Reakcji, która napędza gwiazdy. To niezwykle trudne technologicznie, ale jeśli się uda – jako ludzkość możemy uzyskać dostęp do supertaniej i czystej energii.

Od lat fascynuje mnie ten pomysł. Dlatego zależało mi, żeby pojawił się na początku istnienia Radia Naukowego – u progu nowej dekady. Wiadomo, magia liczb, nowa dekada, nowe wyzwania, nowe nadzieje.

Na czym więc polega fuzja jądrowa? – Na łączeniu się lżejszych jąder atomowych w cięższe. Najprostszym przykładem jest połączenie dwóch jąder wodoru w jądro deuteru. W wyniku reakcji fuzji mamy emitowany nadmiar energii – tłumaczy w podcaście dr hab. Jacek Rzadkiewicz, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. To reakcja odwrotna od reakcji rozszczepienia znanej nam z klasycznych elektrowni jądrowych.


Elektrownia termojądrowa będzie efektywna, czysta (nie będzie emitować CO2, nie trzeba się będzie przejmować odpadami radioaktywnymi), a jej paliwem będzie wodór, a dokładnie dwa jego izotopy: deuter (powszechnie występujący w wodzie) i tryt, który można uzyskać z rozpowszechnionego pierwiastka, litu.

Wizja piękna, ale technologicznie ogromnie trudna. Naukowcom już udaje się do takiej reakcji doprowadzać, ale póki co więcej trzeba do reaktorów energii wkładać niż się jej otrzymuje. We Francji właśnie trwa budowa ITER-a, urządzenia, które ma być pod tym względem przełomowe. Ma być gotowy w 2025 roku. W projekt zaangażowani są również Polacy.

Tutaj możecie zobaczyć, jak będzie wyglądał:

Prof. Rzadkiewicz zajmuje się fuzją już od kilkunastu lat. Żmudna to praca, ale kto wie, może bierze udział w przedsięwzięciu, które zmieni naszą cywilizację? – Praca fizyka to jak wędrówka w górach. Zakładamy ciężki plecak, człowiek się poci, jest ciężko. Ale przyjemność czeka na końcu. Ten piękny widok, który można ze szczytu zobaczyć. Z fizyką jest podobnie. To wzrusza i daje siłę, żeby tę ciężką pracę wykonywać – mówi naukowiec.

W podcaście rozmawiamy również o tym, w jaki sposób utrzymać w ryzach plazmę rozgrzaną do ponad 100 milionów stopni, czym jest owa plazma, kiedy pierwszy prawdziwy reaktor termojądrowy może pojawić się w Europie, czy przypadkiem żaden z krajów nie podkradnie technologii dla siebie, dlaczego nikt nie bałby się awarii w elektrowni termojądrowej. Polecam!

Tutaj możecie więcej przeczytać o ITER, a tutaj możecie śledzić NCBJ na Facebooku