Dlaczego w grudniu jest tak ciemno? [E01]

Dlaczego w grudniu jest tak ciemno? [E01]

Co za banał – możecie się żachnąć. Oczywiście wynika to z nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity. (I oczywiście w grudniu jest ciemno na półkuli północnej). Konsekwencją tego pochylenia są różnice w długości nocy i dni na różnych szerokościach geograficznych. Pokazuje to prosto ta grafika z Wikipedii:

Przemyslaw „Blueshade” Idzkiewicz CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113529

Prawdziwe pytanie brzmi zatem: dlaczego Ziemia jest pochylona? Co to spowodowało? Czy możemy przechylić się bardziej? I jak to wygląda na innych planetach? Tymi z pozoru tylko prostymi pytaniami postanowiłam zasypać znakomitego popularyzatora nauki, astronoma dr. Jakuba Bochińskiego. Tutaj możecie zajrzeć na jego stronę.

W podcaście rozmawiamy o również o tym, skąd w Kosmosie taka moda na obroty i krążęnia, jaką rolę w trzymaniu Ziemi w równowadze odgrywa Księżyc, dlaczego Kuba poszedł na astronomię (to naprawdę zabawne) oraz – nieszpodziewanie – o nagraniach lecąchych na pokładch Voyagerów. Uwaga, trwa pieć godzin! Bawcie się dobrze – i z podcastem, i z audio-dziedzictwem ludzkości 🙂

Zdjęcie ilustracyjne: Alexander Antropov, Pixabay