Ma podwójną naturę: jest wytrzymała i delikatna jednocześnie. Potrafi się regenerować, ale to jej stan wyraźnie pokazuje nasz wiek. To na niej pojawia się najczęstszy nowotwór człowieka, o którym najpewniej… nigdy nie słyszeliście. Sama byłam zaskoczona, kiedy wyczytałam to w książce Pauliny Łopatniuk „Na własnej skórze. Mała książka o wielkim organie” wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie. Paulina zgodziła się wystąpić w ósmym odcinku Radia Naukowego. Zapewniam, jest to rozmowa, która Was zaskoczy.
W podtytule stoi, że jest to „mała książka”, co jest określeniem względnym. W porównaniu z podręcznikami – na pewno. Ale jak na książkę popularyzatorską, to mamy tu upakowane naprawdę mnóstwo fascynującego i dobrze opisanego materiału. Jest ciekawie, momentami nieco obrzydliwie, co zwykle oznacza jeszcze bardziej ciekawie!
Wyczytacie tam o przypadku raka palca (tak, po prostu raka palca), o pasożytach, które mogą w skórze bytować (wszy łonowe, które nie żyją tylko w okolicach łonowych!), jest o czerniaku, jest o komórkowej organizacji skóry, o tym jak potrafi być duża i ciężka. O wszystkim rozmawiamy w podcaście, a że Paulina ma gadane i mnóstwo wiedzy – zapewniam, nie będziecie się nudzić.
Jeśli podoba Ci się ten podcast, możesz go wesprzeć w serwisie Patronite. Będę wdzięczna!
Zdjęcie ilustracyjne: Wikimedia Commons, autor Svdmolen