Od pobudzenia do całkowitej utraty przytomności. Od agresji do przymilania się i słynnych deklaracji „ja cię szanuję”. Od najlepszego trenera tańca do plątacza nóg. Jak to możliwe, że alkohol działa na nas w tak różny sposób? – Niektórzy psychofarmamakolodzy nazywają go smarem komórkowym. W niewielkim stopniu zmienia działanie wielu miejsc w naszym mózgu, dając przez to bardzo zróżnicowane efekty – tłumaczy w Radiu Naukowym neuronaukowiec, dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
To odcinek niemal dla każdego, bo bezpośrednio albo pośrednio z wszyscy mamy z alkoholem do czynienia. Rocznie mieszkańcy Ziemi wypijają 35,7 mld litrów. W Polsce „na głowę” wychodzi aż 11,7 litra czystego alkoholu!
Razem z Pawłem analizujemy działanie tej specyficznej substancji wędrując po imprezie (pamiętacie, były takie czasy, że były duże imprezy). Od pierwszego shota, po problemy z mową, dziury w pamięci, aż do kaca i długotwałych problemów zdrowotnych.
Ciekawostka: „zalać robaka” to określenie dosłowne. – Problemy z równowagą i mową po nadmiernym spożyciu to efekt działania alkoholu na móżdżek, a w móżdżku jest struktura, która nazywa się robak – mówi w odcinku dr Boguszewski.
Z podcastu dowiecie się również m.in.:
- Czy podkład to dobry pomysł?
- Kiedy ewolucja „wynalazła” tolerancję na alkohol?
- Czy słonie bywają pijane?
- Czy rolnictwo powstało po to, żebyśmy mieli pod dostatkiem piwa?
- Jak alkohol wpływa na seks?
- Czy alkohol niszczy komórki nerwowe?
- Dlaczego w ciąży naprawdę, ale to naprawdę, nie można pić ani grama
- Dlaczego picie nastolatów to też kiepski pomysł
- Ile jest prawdy w powiedzeniu, że „w winie prawda”?
Zapraszamy!
Z alkoholem nie ma żartów. Może umilać imprezę, ale może też zabijać. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź czy nie pijesz ryzykownie.
Zdjęcie ilustracyjne: Free-Photos z Pixabay