PODCAST GRATIS, czyli o błędach poznawczych i pułapkach w myśleniu [E29]

PODCAST GRATIS, czyli o błędach poznawczych i pułapkach w myśleniu [E29]

Czy jesteśmy racjonalni? Każdą decyzję podejmujemy rozważnie, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw? A skąd! To niemożliwe, biologicznie nie do utrzymania. – Za to jesteśmy jesteśmy mistrzami w racjonalizowaniu już podjętych decyzji – tak mówi w odcinku psycholog dr hab. Tomasz Grzyb, prof. SWPS we Wrocławiu. Już znacie Tomasza z jego występu w Radiu Naukowym, w odcinku siódmym, sylwestrowym, opowiadał o wróżach i wróżach oraz o technikach, jakimi przekonują nas, że wiedzą o czym mówią. Odcinek znajdziecie tu: Psycholog o sztuczkach wróżbitów i astronom o astrologii. Sylwestrowy odcinek specjalny [E07]

Tym razem rozmawiamy błędach poznawczych, które mają wpływ na nasze decyzje zakupowe. Zaczyna się lekko i przyjemnie, ale potem robi się trochę poważniej, bo to jak funkcjonują nasze umysły ma wpływ również na pewne napięcia i niezrozumienia społeczne. Rozmawiamy więc o tym, dlaczego przeszacowujemy liczebność migrantów, dlaczego w oczy rzucały mi się blondynki, czy warto w totka zaznaczyć liczby 1,2,3,4,5,6, dlaczego uciekam przed ekspedientami w sklepach oraz z jakiego powodu, wiele osób omija stoiska z bezpłatnym poczęstunkiem. Jest też wątek dyskusji, również w mediach społecznościowych, które zwykle tylko pozornie dyskusjami są.

Fajny temat, świetny mówca. Nic tylko słuchać i polecać innym! Zapraszam 🙂


Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!