Jeden obiekt jaśniejszy od całej galaktyki. Czym są kwazary? [E34]

Jeden obiekt jaśniejszy od całej galaktyki. Czym są kwazary? [E34]

Wyobraźcie sobie obiekty jasne jak miliardy Słońc. Owszem, istnieją takie. – Kwazar to tak naprawde jest coś, co znajduje się w centrum galaktyki. Konkretnie to manisfestacja istnienia super masywnej czarnej dziury – mówi prof. Agnieszka Pollo, astrofizyczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – Ta supermasywna czarna dziura od czasu do czasu zbiera wokół siebie materię, która formuje dysk akrecyjny, gdzie się bardzo szybko porusza i świeci. I potrafi świecić tak jasno, że przyćmiewa całą galaktykę. Dlatego kwazar robi takie potężne wrażenie – opowiada badaczka.

Natomiast, co ciekawe, kwazarem się nie jest, ale kwazarem sie bywa. W centrum naszej Drogi Mlecznej też jest czarna dziura. Czy i ona była świeciła tak potężnie? – Na pewno bywała kwazarem, bo trudno sobie wyobrazić, żeby mogła tego uniknąć. Przechodziła przez takie epizody, a ostatni mógł mieć nie tak dawno temu – mówi prof. Pollo.

Nie omieszkałam zapytać, jak kiepskie warunki do życia muszą być w galaktykach, w których akurat czarna dziura „kwazaruje”. Odpowiedź mnie nieco zaskoczyła 🙂

W odcinku rozmwiamy więc o kwazarach, zwiedzamy krańce kosmosu, wypytuję, skąd możemy wiedzieć, co jest w kosmosie blisko, a co daleko. Pojawia się nawet temat ciemnej materii, a także prawdopodobnie smutnej i nudnej przyszłości Wszechświata. Posłuchajcie i dajcie znać jak się podobało!

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek: arystyczna wizja kwazara 3C 279, źrodło: ESO