Ewolucyjny wyścig zbrojeń. O potyczkach patogenów z ich ofiarami (w tym nami) [E24]

Ewolucyjny wyścig zbrojeń. O potyczkach patogenów z ich ofiarami (w tym nami) [E24]

Dlaczego wirusy przeskakują między gatunkami? Czy możemy to powstrzymać? I w zasadzie, dlaczego patogeny są pato, czyli nie moglibyśmy wszyscy żyć w zgodzie? W Radiu Naukowym rozmawiamy o niekończącym się wyścigu zbrojeń między patogenami, a ich ofiarami. Jest o medycznych zastosowaniach nicieni, pochodzeniu wirusa HIV, a także o tym, czy może kiedyś przyjść zaraza, która zabije wszystkich ludzi.

Opowiada dr Agnieszka Kloch z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którą znacie już z odcinka „Czy dieta paleo obowiązywała w paleolicie?

Panią doktor udaje mi się również wyciągnąć na szersze rozważania. Pod koniec rozmowy poddaję w wątpliwość naszą ludzką zdolność do obrony przed nowymi patogenami. Czy nie jest tak, że Sars-Cov-2 pokazał nam,że nie jesteśmy tacy  mocni, jak nam się wydawało?

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek ilustracyjny: kolonia prątka gruźlicy; Wikipedia, domena publiczna. George Kubica, Centers for Disease Control and Prevention‚s Public Health Image Library (PHIL)