Czy piersi powstały, by kusić mężczyzn? O ewolucji biustu samic Homo sapiens [E26]

Czy piersi powstały, by kusić mężczyzn? O ewolucji biustu samic Homo sapiens [E26]

U oragnutanic, szympansic, gorylic, gepardzic, słonic czy kotek wszystko działa logiczne – jest ciąża, jest lakcja, to powiększa się gruczoł przeznaczonych do karmienia młodych.

U ludzi tej logiki brak. Kobiece piersi – po okresie dojrzewania – są powiększone stale. Nawet jeśli kobieta nigdy nie zaszła w ciążę i nigdy nie karmiła. Skąd ta wyjątkowość? Czy kobiece piersi naprawdę wyewoluowały głównie po to by kusić samców? Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Ekspertką odcinka jest dr Agnieszka Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Omawiamy kilka głównych pomysłów na wyjaśnienie wyewoluowania kobiecych piersi – niektóre poważniejsze, niektóre mniej. Na pewno wyjaśnienie tego fenomentu jest dla naukowców zadaniem trudnym. Ot, chociażby, piersi się nie zachowują jako tkanki miękie, więc trudno ocenić, u których naszych przodków zaczęły się pojawiać. Zatem jest też trochę o kuchni naukowo-detektywistycznej.

Agnieszka kobiecymi piersiami z perspektywy ewolucyjnej zajmuje się od lat. A poza tym – jest laureatką jednej z najbardziej znanych nagród naukowych na świecie. Jest… ignoblistką. Uwaga, Ig Noble nie są przyznawane za badania bezsesowne, jak się czasem myśli. Przeciwnie. Są to nagrody, które najpierw wzbudzają uśmiech, a potem skłaniają do myślenia. Za co dr Żelaźniewicz otrzymała nagrodę? O tym rozmawiamy pod koniec odcinka 🙂

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Spotify https://cutt.ly/zhVVucy
Google Podcast https://cutt.ly/khBhdyp
Apple Podcast https://cutt.ly/FhNFLqb
YouTube https://cutt.ly/ghNFLIC

Na ilustracji rzeźba przedstawiająca Wenus, Pana i Erosa. Muzeum Narodowe w Atenach