Czy dinozaury stworzyłyby kiedyś cywilizację? [E31]

Czy dinozaury stworzyłyby kiedyś cywilizację? [E31]

Do stworzenia cywilizacji potrzebna jest jakaś inteligencja. Czy dinozaury ją miały? Jak tu zbadać inteligencję zwierząt, z którymi nie mamy kontaktu? Okazuje się, że można ją pośrednio oceniać dzięki wskaźnikowi EQ (nie IQ), współczynnikowi encefalizacji, inaczej „umózgowienia”. Czyli ile razy większy jest mózg danego zwierzęcia od mózgu, którego można by się spodziewać w porównaniu z jego masą ogólną. Tu na wiki pełniejsze wyjaśnienie.

Np. kot ma mózg „jak trzeba”, jego EQ to 1, u ludzi jest „za duży”, wskaźnik wynosi między 6 a 7. – U welociraptorów wynosił 5. Zachodzi więc podejrzenie, że były bardzo inteligentne – mówi w Radiu Naukowym dr Daniel Tyborowski, paleontolog z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. – Każdy kto oglądał Jurrasic Park to pamięta, że były tam pokazane jako zwierzęta niesłychanie inteligentne. Otwierały drzwi, komunikowały się ze sobą, robiły wszystko co akurat scenariusz potrzebował – przypomina Daniel.

Współcześnie EQ = 5 mają np. krukowate. Jasne, cywilizacji nie stworzyły, ale pojmują działanie prawa Archimedesa. Zobaczcie:


– Uważa się, że welociraptory mogły być stadne, a przynajmniej potrafiły tworzyć grupę rodzinną, która była w stanie razem polować – dodaje dr Tyborowski. Życie w stadzie to jest już jakiś zalążek współpracy, a więc może… gdyby miały wicęcej czasu, kiedyś doprowadziłyby do powstania cywilizacji? Nie będę Was jednak czarować. Ekspert jest raczej sceptyczny wobec takiego scenariusza. Chociażby dlatego, że ewolucja nie dąży do żadnego szczytu istnienia, do wytworzenia istoty, która będzie – dajmy na to – w stanie tworzyć naukę. To tak nie działa, o czym również rozmawiamy w podcaście.

Rekonsrukcja wyglądu welociraptora, pixabay Obraz mdherren z Pixabay

Niemniej, bardzo pobudzające intelektualnie jest puszczenie wodzy wyobraźni w takim temacie. Rozmawiamy więc, jak mogłyby wyglądać krzesła dostosowane do welociraptorów (czy raczej przez nie wynalezione), czy istniałby język pisany (Daniel mówi, że jeśli już to raczej byłby to język, który mooooże mógłby się rozwinąć ze śpiewu podobnego do ptasiego). Posłuchajcie koniecznie i dajcie znać, czy się podobało!

Przy okazji, musicie wiedzieć, że Daniel jest świetnym i aktywnym popularyzatorem. Regularnie prowadzi wykłady w internecie na kanale Wszechnica FFW. Tutaj przykładowy:

A tu poprzedni odcinek z udziałem Daniela: Czy kiedyś wszystko było większe? O megafaunie, megaflorze i megafundze [E14]

Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast – możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki!

Obrazek ilustracyjny: Mohini Ochangco z Pixabay